Sahne34 Tiyatro Academy

Cast34 Ajans

Kişisel Gelişim
Sahne 34 Tiyatro Eğitim Danışmanlık
Sahne Performans Eğitimleri

Sahne34 2013 Tiyatro Eğitimleri Başladı

Tiyatro Anlatma Sanatıdır.!

Sahne34 Başvuru Formu

Eğitim Kategorileri

Güzel Konuşma Sanatı

Güzel KonuşmakSahne 34 Eğitmenlerimizin gözetiminde güzel konuşma sanatı hakkında, kişisel gelişim detaylandırma derslerimiz devam etmektedir. Güzel konuşmak bir sanattır ve bu sanatı ne kadar iyi kullanabilirseniz hayatlarınızda o ölçüde başarılı olursunuz.

Diksiyon nedir?

Konuşmada, kelimenin seçilmesi, imlasına ve veznine göre söylenmesi ve ifadenin rahatlıkla anlatılması. Fesahat, belagat, telaffuz ve natıka kelimelerinin ifade ettiği manaların toplamıdiksiyon

Tiyatro, piyes gibi sahne oyunlarında, radyoda, televizyonda hitabette, şiir okumada, sözle ilgili sanatlarda diksiyonun önemi büyüktür. Mana ve ses bakımından cümleye uygun düşen kelimeyi seçmek, seçilen kelimeyi, ses tonunu vererek doğru bir şekilde söylemek, fikri, az kelime ile öz olarak ifade edebilmek sanatıdır.

Bu işin başarılı olabilmesi için; doğuştan gelen bir kabiliyetin bulunması, konuşma organlarının sağlam olması gerekir. Konuşulan her sözün, söylenilen nutkun, okunan şiirin tesirli olabilmesi için, sesin tonu, ahenginin, jest ve mimiklerinin birbirine uygunluğu gerekir. Bunlar da konuya, dile, davranışa, kelime hazinesine bağlıdır. Diksiyon, yukardaki şartlar bulunmakla beraber uzun süre çalışma ister.
Diksiyonun bölümleri

Ses eğitimi: Ses, solunum, vurgu, durak, ses tonu.

Kelime eğitimi: Kelimelerin seçimi, kelimenin söylenişi. Vurguya dikkat edip kelimeleri birbirine ulama veya durakları ayarlama.

Söz akımı: Sözlerdeki canlılık, noktalamalara dikkat etmek.

Anlatım: Anlatımda tabiilik, üslup, açıklık, ses kuvveti, tasavvur, incelik, hareket, taklit. Jest ve mimik: Jest ve mimikleri ayarlamaktır.
Diksiyonun metodlarıGüzel Konuşmak

1. Dinleyeni inandırmak ve hayecanlandırmak.

2. Dinleyenin hoşuna gitmek, bıktırmamak, sıkmamak, usandırmamak, açık ve gerçek konuşmak. Türkiye'de diksiyon faaliyetlerine ilk defa 1936 senesinde başlandı. Daha sonra Tahsin Banguoğlu tarafından nazari fanatik ile "ses eğitimi" dersi ilave edildi.
Sözlükte "diksiyon" ne demek?

1. Seslerin, sözcüklerin, vurguların, anlam ve heyecan duraklarının hakkını vererek söyleme biçimi.
2. Konuşulan dilin incelenmesi ve kullanılması.
3. Duru, açık, vurgulama ve çıkaklara tam uyarak konuşma.
Diksiyon kelimesinin ingilizcesi

n. diction, elocution

Kaynak:


Sahne 34 Tiyatro Eğitim ve Sanat Merkezi
www.sahne34.com

Sahne34 Tiyatro Eğitimi

Tiyatro

Gönül İşidir

Sanatı sanat yapan adı değil, inanç ile yüreklerde taşınan aşk'ın kutsallığıdır!

Hayat sahnesinde perde açılır ve perde kapanana kadar aslında hayat bir tiyatro oyunudur. Kimi zaman insana biçilen rol oynanmak zorunluluğu vardır. Kimi zaman ise açılan perdeye sözler yerine bir bakış anlam kazandırır.

Sahne 34
 

Tiyatro

Atatürk

Atatürk'ün tiyatroya verdiği önem.

Atatürk'ün teşvikleriyle Cumhuriyet Türk Tiyatrosuna büyük bir ivme kazandırmıştır. Çünkü yöntemli ve sürekli bir gelişimi getiren tiyatro yaşamı her yönüyle Mustafa Kemal gibi en kapsamlı bir dehanın düşünceleri ve uzak görüşü ile doğmuştur..

Devamı
 

Tiyatro

Dergisi

Sahne 34 Tiyatro Dergisi.

Sahne 34 tiyatro dergisi internet sitemiz üzerinden yayınlanmaya başlayacaktır. Sahne 34 Tiyatro dergisinde aylık tiyatro oyunları, gösteriler ve eğitim haberlerini takip etmeniz mümkün olacaktır. Tiyatro Dergisinde en eğitmenler, Tiyatro sanat merkezleri, en yeni tiyatro haberlerine erişebileceksiniz.

Sahne 34

Fotograf

Photography

Tiyatro Görsel Sanat Bütünü.

Sahne 34 tiyatro Eğitimi ve Snaat Merkezimize başvuru yapan ve başvurusu kabul gören oyncu adaylarımızın gotograf çekimlerini işinde uzman Photography&Art Metin Kuru yapmaktadır. Özel çekim metodlarını en iyi kullanabilen Metin Kuru aynı zamanda görsel albüm çalışmalarına imza atmaktadır.

Sahne 34
 

Yönetmen

Hamdi Bor

Sahne 34 Tiyatro Eğitimi ve Sanat Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı.

Yönetim kurulu başkanı Hamdi Bor eğitim konusunda önem ve inancın bütünleşmesinin topluma fayda sağlıyacağın, eğilimli eğitimden ziyade kararlı eğitimin faydalı alanlar oluşturabileceği konusunda Sahne 34 yönetim kurulu  başkanlığına devam etmektedir..

Sahne 34
 

Forum

Tiyatro

Konusunda uzman akademisyenler, oyuncular, adaylar.

Sahne 34 forum çatısı altında tiyatro ile ilgili sorular cevaplar buluyor, konusunda uzman akademisyenleri, oyuncuları ve oyuncu adaylarını beraber ağırlıyoruz.

Sahne 34

Tiyatro

Eğitimi

Ttiyatro eğitimleri ile yeteneklerinizin farkına varacaksınız..

Tiyatro eğitimlerimiz ile yeteneklerinizi keşvedecek bu konuda neler yapabileceğinizi performans değerlendirmeleri ile sertifikalandırabileceksiniz. Sahne 34 tiyatro eğitim ve Sanat merkezimizin önemli eğitmenleri ile tiyatro eğitim programları hakkında bilgi talep edebilirsiniz...

Sahne 34
 

Tiyatro

Oyuncu

Oyuncu Eğitimleri ve Başarı Öyküsü.

Türk televizyonlarında oynayan dizilerde, sinema filmlerinde, reklam filmlerinde, kliplerde yetiştirdiğimiz birçok oyuncumuz gurur kaynağımız olmuştur. Eğer sizde oyuncu olmak ve bu konuda eğitim almak istiyorsanız Sahne 34 Tiyatro Eğitimi ve Sanat Merkezimize bekleriz.

Sahne 34
 

Tiyatro

Oyunları

Tiyatro Oyunları Senaryo Projeleri.

Sahne 34 Sanat Merkezimiz yeniliklere açık sanat merkezidir. Yeni tiyatro oyun senaryo projelerinizi eğitmenlerimiz ile değerlendiriyor, senaryo projelerinize katkı sağlıyoruz.

Sahne 34

Tiyatro Eğitimi

Oyuncu Tiyatro Eğitimi

Sahne 34 eğitim platformunda oyuncu adayları "Performanslar" ile kazanımlarını sahnede sergileme fırsatı bulacaklardır.

Devamı
Sahne 34 Tiyatro Eğitim ve Sanat Merkezi


.